Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Investiční platina

Jak vybrat investiční platinu?

Když se řekne drahý kov, většině lidí se vybaví zlato a stříbro. Chytří investoři však vědí, že existuje celá řada dalších ušlechtilých kovů, do kterých lze bezpečně uložit finanční prostředky, a jedním z nejoblíbenějších je platina.
 
 
 

1. Investiční platinu jsme pro Vás podle formy rozdělili do dvou kategorií:

 

 • Platinové slitky a investiční mince
 • Platinové pamětní mince a medaile
 

2. Proč investovat do platiny?

 
Pokud hledáte konzervativní investici, která ve středně až dlouhodobém horizontu zhodnotí Vaše finance, drahé kovy jsou sázkou na jistotu. Rozkládají riziko, chrání Váš majetek před inflací a jsou celosvětově respektované.
 
 

3. Proč investovat do slitků a investičních mincí?

 
Investiční slitky jsou dostupné v různých hmotnostech a velikostech. Totéž platí pro zahraniční investiční mince, které jsou emitovány v řadě nominálních hodnot. To umožňuje jednoduše regulovat, kolik prostředků investujete.
 
 
 
Slitky a investiční mince
 • vysoká likvidita
 • 100% závislost na ceně platiny na burze
 • neomezený emisní náklad
 • v případě slitků nulová umělecká a sběratelská hodnota
 • v případě mincí garance odkupu centrálními bankami
 

4. Proč investovat do pamětních mincí a medailí?

 
Pamětní mince a medaile přidávají platině rozměr investice do umění. To kompenzuje výkyvy cen drahého kovu a zatížení daní z přidané hodnoty. Omezený emisní náklad a špičkové zpracování činí z mincí a medailí žádaný sběratelský artikl a hodnota ucelené sbírky mnohonásobně převyšuje hodnotu drahého kovu.
 
 
Pamětní mince a medaile
 • nízká likvidita
 • přidaná umělecká hodnota
 • výběr témat
 • nízký emisní náklad
 • v případě mincí garance odkupu centrálními bankami
 

5. Daně a investiční platina

 
Daň z přidané hodnoty
 
Neplátci DPH, tj. běžní drobní investoři, nakupují platinu za plnou cenu včetně DPH ve výši 21 % a při následném prodeji daň nepřipočítávají. Plátci DPH sice také nakupují platinu za ceny s DPH, avšak mohou si tuto daň v nejbližším zdaňovacím období odečíst. Při prodeji pak cenu navýší o DPH – pokud je protistranou plátce, odečte si daň též, pokud neplátce, daň si odečíst nemůže. V případě platinových mincí není jejich nominální hodnota předmětem daně a zatížena je pouze částka nad nominál.
 
 
Daň z příjmu
 
Prodej platiny je v případě fyzických osob osvobozen od daně z příjmu. Častý a opakovaný prodej by však mohl vyznít jako nepřiznané podnikání. Pokud je platina zahrnuta do obchodního majetku pro výkon podnikatelské činnosti, daň z příjmu se na prodej nevztahuje pouze v případech, kdy byla jeho součástí déle než 5 let.
 

6. Slovníček pojmů

 

 
Porovnat investiční platina